Z pewnością Program Mój Prąd cieszy się wielką popularnością. Świadczy o tym choćby fakt, że budżet III odsłony programu rozszedł się w rekordowym tempie. Na początku października NFOŚiGW zakończył nabór wniosków z powodu wyczerpania funduszy.

IV nabór wniosków Mój Prąd rozpocznie się w I kwartale 2022. Głównym celem tej edycji programu pozostaje zwiększenie produkcji energii elektrycznej z przydomowych instalacji fotowoltaicznych oraz dalszy rozwój energetyki odnawialnej. Pozwoli to na umocnienie pozycji OZE w krajowym miksie energetycznym.

Mój Prąd 4.0 rozszerzenie puli dotowanych inwestycji

Podczas gdy poprzednie edycje programu zakładały wyłącznie dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych, ta została rozszerzona o  rozwiązania zwiększające autokonsumpcję i magazynowanie prądu. Dodatkowo o optymalizację zużycia energii w gospodarstwie domowym. Według pomysłodawców rozwiąże to problem obciążonych sieci energetycznych i pozytywnie wpłynie na bezpieczeństwo energetyczne kraju. 

Oprócz paneli fotowoltaicznych dofinansowaniem objęte zostaną również:

  • magazyny energii,
  • magazyny ciepła i chłodu,
  • inteligentne systemy zarządzania energią w domu,
  • ładowarki do samochodów elektrycznych.

Ile będzie wynosiło dofinansowanie w ramach Mój Prąd 4.0?

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że na program zarezerwowano kwotę 1 mld zł, a wysokość dotacji będzie zależeć od zakresu inwestycji. Zatem więcej pieniędzy dostaliby Ci, którzy zdecydowaliby się na montaż kilku rozwiązań, czyli np. fotowoltaiki z magazynem energii. Jeśli będą to tylko panele PV, to dotacja wyniesie do 3 tys. zł.

Mój Prąd: 4 nabór. Co nie powinno się zmienić?

Zmianom nie powinny ulec pozostałe, podstawowe założenia programu Mój Prąd 4.0

  • nadal skierowany byłby do osób fizycznych, wytwarzających energię na potrzeby własne,
  • dotacja byłaby przyznawana jednorazowo na inwestycję – właściciel dwóch instalacji mógłby wnioskować dwa razy,
  • otrzymane środki byłyby zwolnione z podatku PIT,
  • przysługiwałby na budowę nowej instalacji, o mocy od 2 do 10 kW,
  • środki można byłoby uzyskać po zrealizowaniu inwestycji,
  • obejmowałby koszty związane z zakupem, montażem uruchomieniem i odbiorem instalacji PV – urządzenia nie mogłyby być starsze niż 24 miesiące.

Pomoc w uzyskaniu dotacji na fotowoltaikę

Greenfoton może Ci w tym pomóc. Napisz do nas, a my przeprowadzimy Cię przez wszystkie formalności i zaprojektujemy Twoją indywidualną instalację fotowoltaiczną.