Energooszczędny dom to połączenie obniżonych kosztów eksploatacji budynku z zastosowaniem rozwiązań sprzyjających środowisku. Jeśli interesuje Cię to, jakie czynniki wpływają na energooszczędność domu, przeczytaj nasz artykuł. Przygotowaliśmy szczegółowe opracowanie, w którym wyjaśniamy co zrobić, by zmniejszyć koszty utrzymania domu, a zarazem stopień negatywnego oddziaływania na środowisko. Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu.

Dom energooszczędny – co to oznacza?

Energooszczędny dom to szerokie pojęcie, w którego ramach znajdziesz wiele rozwiązań, których połączenie pozwoli Ci na zmniejszenie kosztów eksploatacji mieszkania oraz pozytywnie wpływie na środowisko. Dom energooszczędny powinien oszczędzać energię, co oznacza również zmniejszenie nakładów pieniężnych, związanych z jego utrzymaniem. Aby osiągnąć taki poziom, korzysta się z wielu rozwiązań, rozpoczynając od odpowiedniej termoizolacji budynku, a kończąc na odnawialnych źródłach energii, takich jak instalacja fotowoltaiczna. Takie elementy są standardem w domach energooszczędnych, ponieważ w największym stopniu pozwalają one zmniejszyć koszty ogrzewania. Koszty te w dużej mierze decydują o wielkości środków, przeznaczanych na utrzymanie budynku. Energooszczędny dom to duża inwestycja, która powinna być dobrze przemyślana i prawidłowo obliczona. Wiele z tych kwestii trzeba ustalić już na etapie projektowania domu. 

Jakie czynniki wpływają na energooszczędność domu?

Czynników wpływających na energooszczędność domu jest wiele, dlatego warto wyróżnić te najważniejsze, które koniecznie należy uwzględnić. Pierwszym takim elementem jest bryła domu, która powinna być prosta i zwarta. W narożnikach i załamaniach ścian budynku odnotowuje się duże straty ciepła, dlatego mniejsza ich ilość pozwoli na wyeliminowanie takowych utrat. Ciepło ucieka przez zewnętrze przegrody w domu, dlatego odpowiednia termoizolacja jest kluczowa w energooszczędnym domu. Przegrody te powinny być jak najcieplejsze, dlatego warto poświęcić chwilę na przeanalizowanie współczynników przenikania ciepła, które poinformują o ilości traconego ciepła. W tym wymiarze walka o ciepło wiąże się z wyborem odpowiednich materiałów izolacyjnych oraz modeli okien, czy drzwi. Kolejny ważny czynnik to usytuowanie domu pod względem geograficznym, które wiąże się z ilością padających do domu promieni słonecznych. Aby zyskać najwięcej naturalnej energii, należy skierować największą powierzchniowo elewację na stronę południową. Dzięki takiemu ułożeniu, do pomieszczeń będzie wpadać naturalne światło od promieni, które zarazem będą ogrzewać wnętrze domu. Oczywiście energooszczędność oznacza także wyposażenie wnętrza domu w myśl oszczędzania energii. Oznacza to zakup np. sprzętu AGD klasy A+++ czy żarówek energooszczędnych. 

Odnawialne źródła energii a energooszczędny dom.

Energooszczędny dom to także odpowiednie ogrzewanie oraz odpowiednia wentylacja, które pozwolą Ci zadbać o komfort termiczny w pomieszczeniach. Zastosowanie właściwych rozwiązań sprawi, że ograniczysz zużycie energii grzewczej oraz zmniejszysz koszty ogrzewania, które są istotną częścią nakładów na utrzymanie domu. Ważnym elementem jest również pozyskiwanie darmowego prądu, które pozwoli na uniezależnienie się od zmiennych cen rynkowych prądu, a także zasili systemy odnawialnych źródeł energii, produkujące ciepło. W warunkach polskich w budynkach uwzględnia się najczęściej wykorzystanie następujących form odnawialnych źródeł energii:

  • ogniwa fotowoltaiczne do produkcji energii elektrycznej,
  • pompy ciepła do produkcji ciepła,
  • rekuperatory do pozyskiwania energii odpadowej z wentylacji lub ścieków,
  • siłowni wiatrowej do produkcji energii elektrycznej.

Połączenie tych rozwiązań pozwoli Ci znacznie zmniejszyć koszty eksploatacji domu, a także zapobiegnie stratom ciepła, energii, a ostatecznie pieniędzy. Systemy te łączą się ze sobą, tworząc efektywnie działający filar energooszczędnego domu. Najczęściej stosowane są razem ogniwa fotowoltaiczne (produkcja prądu) z pompą ciepła (produkcja ciepła) i rekuperacją mechaniczną (odzyskiwanie ciepła). Poniżej zamieściliśmy opis wymienionych systemów OZE, które są niezbędnym elementem energooszczędnego domu. 

Instalacja Fotowoltaiczna 

Instalacja fotowoltaiczna ma na celu pozyskiwanie energii elektrycznej z energii słonecznej. Istotą Fotowoltaiki jest pozyskiwanie darmowej energii, co pozwala na uniezależnienie się od zmiennych cen prądu. Instalacja fotowoltaiczna to tak naprawdę kilka elementów: panele słoneczne, inwerter, licznik i okablowanie. Więcej informacji o budowie i schemacie działania instalacji fotowoltaicznej znajdziesz tutaj. Jeśli zdecydujesz się na zamontowanie paneli fotowoltaicznych, najpierw będziesz musiał określić swoje zapotrzebowanie, dzięki któremu obliczysz potrzebną moc instalacji. Warto również sprawdzić jakie czynniki, wpływają na wydajność instalacji fotowoltaicznej. W zależności od tego, jakie rozwiązania wybierzesz, będziesz mógł pozyskiwać większą ilość energii z tej samej powierzchni. Zdobywając darmową energię nie tylko zyskujesz niezależność energetyczną, ale także możesz zasilać inne systemy OZE, które pozwolą Ci zwiększyć energooszczędność Twojego domu. Takimi systemami są właśnie pompy ciepła oraz rekuperacja mechaniczna.

Pompa ciepła

Pompa ciepła to urządzenie, które pozwoli Ci na pozyskiwanie energii cieplnej. Jej zadaniem jest ogrzanie domu oraz podgrzanie ciepłej wody. Pompy ciepła różnią się między sobą, ponieważ mogą pozyskiwać energię z ziemi, wody lub powietrza. Niezależnie jednak od odnawialnego źródła energii, pompa ciepła potrzebuje 25% energii elektrycznej do tego, by mogła produkować ciepło. Dzięki zamontowanym panelom fotowoltaicznym mógłbyś wykorzystywać darmowy prąd do zaspokojenia potrzeb pompy ciepła. W ten sposób ogrzewanie domu i podgrzewanie wody nie wiązałoby się z koniecznością ponoszenia żadnych kosztów. Niemniej jednak, nawet przy założeniu zużycia 25% energii elektrycznej, przy 75% odnawialnych źródeł energii jest opłacalnym i korzystnym bilansem. Jak już wspominaliśmy wcześniej, pompa ciepła umożliwia pozyskanie ciepła do ogrzania pomieszczeń w domu oraz do podgrzania wody. Z wytworzonym ciepłem bezpośrednio wiąże się odpowiednia wentylacja w pomieszczeniach. Wybierając rekuperację mechaniczną będziesz mógł zapobiec utratom ciepła, a tym samym zaoszczędzić pieniądze potrzebne do jego wyprodukowania.

Rekuperacja 

Rekuperacja mechaniczna jest systemem wentylacyjnym, którego działanie polega na usuwaniu zużytego, ciepłego powietrza z pomieszczeń oraz przekazywaniu jego ciepła do zimnego, świeżego powietrza z zewnątrz, które trafi do wnętrza budynków. Rekuperator pozwala więc zaoszczędzić ciepło, poprzez ponowne wykorzystanie go, a nie wydmuchiwane na zewnątrz. Jest to bardzo ważny element energooszczędnego domu, ponieważ w ten sposób możliwe jest uzyskanie znacznych odzysków ciepła (przez co pompa ciepła może pracować na mniejszych obrotach). Rekuperacja mechaniczna jest systemem wentylacyjnym więc warto spojrzeć na nią również z tej perspektywy. Dzięki niej możesz cieszyć się świeżym, ciepłym i filtrowanym powietrzem w pomieszczeniach. Co więcej, na ścianach nie będą pojawiały się pleśnie, grzyby oraz pleśń, których występowanie niekorzystnie wpływa na zdrowie. Rekuperacja pozwala osiągnąć znacznie więcej korzyści, a dzięki możliwości rozbudowania instalacji, możesz dopasować ją do swoich potrzeb np. podłączając ją do inteligentnego domu.

Małe elektrownie wiatrowe

Małe elektrownie wiatrowe są kolejnym systemem OZE, dzięki któremu będziesz mógł pozyskiwać darmową energię elektryczną. Instalacje te są wykorzystywane przede wszystkim w miejscach, w których zapotrzebowanie na energię jest niewielkie. Dzięki nim możesz pozyskiwać darmowy prąd co oznacza, że będziesz mógł uzyskać niezależność energetyczną. Ważne jest jednak to, by dopasować moc elektrowni wiatrowej do poziomu zużywanego prądu. Małe elektrownie wiatrowe są rzadziej wybieranym rozwiązaniem, w porównaniu do popularniejszych paneli słonecznych. Elektrownie wiatrowe do pracy potrzebują jednak wyłącznie wiatru, którego w polskich warunkach nie brakuje, w przeciwieństwie do promieni słonecznych, których w pochmurne dni jest mniej (więc uzyskuje się mniej energii w danej jednostce czasu). Niezależnie od tego, czy wybierzesz małe elektrownie wiatrowe, czy panele fotowoltaiczne, będziesz mógł uzyskać dofinansowanie, w wysokości nawet 85% wartości inwestycji. Dzięki temu znacznie zmniejszysz ilość lat, koniecznych do spłacenia zakupionego systemu OZE.