Instalacje fotowoltaiczne z mikroinwerterami cieszą się coraz większą popularnością, co wynika między innymi z większej elastyczności tych urządzeń. Jaka jest różnica między inwerterem a mikroinwerterem? Jakie są przesłanki do ich montażu? Mikroinwerter – jakie ma wady i zalety. Odpowiedzi na te i tym podobne pytania znajdą Państwo w poniższym artykule. Zapraszamy do zapoznania się z jego treścią.


Inwerter – do czego służy i jakie są rodzaje?

Inwerter to urządzenie, które określa się również mianem falownika. Jest to bardzo ważny element instalacji fotowoltaicznej, którego zadaniem jest zamiana prądu stałego, produkowanego przez panele fotowoltaiczne na prąd zmienny. Konieczność takiej zmiany wynika z faktu, że prąd stały nie może być używany do zasilania domowych urządzeń. Inwerter działa w sposób automatyczny i w czasie rzeczywistym, dzięki czemu w budynku możliwy jest swobodny dostęp do prądu. Inwertery różnią się między sobą np. posiadaną mocą, dlatego ważne jest to, by dopasować to urządzenie do potrzeb gospodarstwa czy przedsiębiorstwa. Warto dodać, że wyróżnia się trzy rodzaje inwerterów:


Rodzaje inwerterów


 • on-grid: umożliwia on oddanie nadwyżki energii do sieci energetycznej,
 • off-grid: wyposażony jest w akumulator, w którym magazynowana jest nadwyżka energii,
 • hybrydowy: współpracuje z akumulatorem i z siecią energetyczną.


Mikroinwerter – czym jest i jak działa?

Mikroinwerter (mikrofalownik) to falownik przetwarzający prąd stały na prąd zmienny, posiadający mniejszy rozmiar i mniejszą moc. Podstawową różnicą pomiędzy inwerterem a mikroinwerterem jest to, że pierwszy obsługuje wszystkie moduły jednocześnie, a ten drugi wyłącznie 1, 2 lub maksymalnie 4 moduły. Warto dodać, że w przypadku zastosowania inwertera panele są połączone szeregowo i tworzą jedną linię. Muszą one w związku z tym działać z taką samą mocą, co w określonych przypadkach może przekładać się na mniej wydajną pracę całej instalacji. Wybierając mikroinwerter, montuje się go pod danymi panelami. W takiej instalacji panele ułożone są równoległe i mogą działać niezależnie od siebie.Kiedy warto wybrać mikroinwerter?


Mikroinstalacja

Po pierwsze, dzięki mikroinwerterowi możliwe jest zamontowanie instalacji składającej się wyłącznie z kilku modułów. W przypadku klasycznych inwerterów obowiązują określone wymogi odnośnie minimalnej mocy instalacji i minimalnej mocy falownika. Jeśli więc dana osoba chce chce zamontować mikroinstalację (kilka modułów), mikrofalownik to jedyny wybór.


Cień

Urządzenie to swoją wzrastającą popularność zawdzięcza jednak innemu zastosowaniu. Mikroinwertery są stosowane i szczególnie polecane wtedy, gdy instalacje montowane są na dachach, na których występują problemy z lokalnym zacienieniem. Problemy z przejściowym zacienieniem mogą być spowodowane np. przez znajdujące się obok budynku drzewo, słup lub inny budynek. W przypadku klasycznego inwertera padający na jeden moduł cień sprawiłby, że cała instalacja pracowałaby z znacznie mniejszą mocą (mniejsza ilość pozyskiwanej energii). Dzięki zastosowaniu mikroinwerterów w takiej sytuacji możliwe jest pracowanie wszystkich modułów niezależnie, bez konieczności utraty energii.


Skomplikowany dach

Kolejną przesłanką do wyboru mikroinwertera jest dach o bardziej skomplikowanej budowie np. z wykorzystaniem jaskółki. Montowanie paneli na takim dachu jest równoznaczne z tym, że na dany panel, położony pod innym kątem, na innej ścianie będzie padała inna ilość promieni słonecznych. Analogicznie do wcześniejszego przykładu, również w tym skutkowałoby to dostosowaniem całej instalacji do najsłabiej pracującego moduły oraz ograniczeniem uzysków energii.


Elastyczność

Ostatnim, ważnym powodem dla którego warto wybrać mikroinwerter jest elastyczność instalacji fotowoltaicznej oraz możliwość łatwej jej rozbudowy. Taka łatwość wynika z faktu, że każdy panel ma swój falownik, w związku z tym montując panel, montuje się również kolejny mikroinwerter. Inaczej wyglądałoby to w przypadku klasycznego inwertera o konkretnej mocy. Przy takim założeniu rozbudowa instalacji wiązałaby się z ustaleniem jej mocy oraz wymianą inwertera na nowy, dostosowany do nowego rozmiaru instalacji.


Mikroinwerter – porównanie zalet i wad.

Opierając się na zebranych powyżej informacjach można wskazać największe zalety oraz wady mikroinwerterów, które determinują zasadność wybrania ich jako elementów całej instalacji. Tak jak każde urządzenie, wybór mikrofalowników będzie wiązał się z pewnymi plusami i minusami. Warto więc prawidłowo przeanalizować wszystkie aspekty takiego wyboru, by móc zbudować efektywną i opłacalną instalację fotowoltaiczną.

Zalety:


 1. Brak utraty energii w przypadku zacienienia, nierównego dachu,
 2. Opcja łatwego rozbudowania instalacji,
 3. Możliwość zbudowania instalacji złożonej z kilku modułów,
 4. Monitoring instalacji – mikrofalowniki umożliwiają analizę pracy pojedynczych paneli z których składa się instalacja (łatwiejsze zlokalizowanie nieprawidłowości i usuwanie błędów),
 5. Większa żywotność mikroinwerterów – każdy panel posiada własny falownik, który w związku z tym jest mniej obciążony i bardziej żywotny,
 6. Mniejszy koszt wymiany mikroinwertera – w przypadku uszkodzenia jednego mikroinwertera, wystarczy wymienić wyłącznie ten element. Natomiast w przypadku inwertera klasycznego, jego wymiana jest kosztowniejsza, ponieważ obsługuje on wszystkie panele.

Wady:


 1. Utrudnione serwisowanie – może wiązać się z koniecznością zdjęcia części paneli fotowoltaicznych,
 2. Narażenie mikrofalowników na wpływ czynników atmosferycznych,
 3. Większa ilość mikroinwerterów oznacza większe prawdopodobieństwo uszkodzenia jednego z nich,
 4. Wysoka cena zakupu całego zestawu mikroinwerterów,
 5. Brak współpracy z nowoczesnymi akumulatorami litowo-jonowymi.

Kiedy inwerter, a kiedy mikroinwerter?

Podsumowując warto zaznaczyć, że mikroinwertery polecane są szczególnie w przypadku bardziej złożonych instalacji. Mowa tutaj o nierównomiernej budowie dachu czy przejściowym, częściowym zacienieniu. W takiej sytuacji brak utraty energii przełoży się na większe oszczędności, a zarazem opłacalność inwestycji. Mikroinwertery sprawdzą się również wtedy, gdy planowana będzie przyszła rozbudowa instalacji. Warto wspomnieć również o konieczności wyboru mikroinwertera w przypadku “mikroinstalacji”. Poza opisanymi wyżej przesłankami, w każdej innej sytuacji bardziej rozsądnym wyborem będzie wybór klasycznego inwertera. Wybierając inwerter/mikroinwerter ważne jest to, by dokładnie przeanalizować wszystkie aspekty obu urządzeń, w tym koszt zakupu, koszt i łatwość ewentualnej naprawy czy wydajność instalacji. Odnośnie opłacalności instalacji warto sprawdzić również możliwość skorzystania z dofinansowania i warunki udziału w określonych programach.