W ciągu ostatnich 10 lat cena energii elektrycznej systematycznie wzrasta, a wraz z nią Twoje rachunki za prąd – nie licząc chwilowego zamrożenia  wysokości  stawki  1 kWh przez rząd. Jednocześnie zwiększa się zapotrzebowanie na prąd, gdyż w polskich domach przybywa urządzeń elektrycznych. Zastanawiałeś się kiedyś ile kosztuje jeden kilowat? Skąd bierze się cena prądu i co się na nią składa? Rosnące ceny prądu – dowiedz się, w jaki sposób możesz się przed nimi uchronić.

Co to jest 1 kWh?

Jedna kilowatogodzina oznaczana skrótem 1 kWh. Często zastępowana jest słowem upraszczającym „kilowat”. Jest to jednostka pomiarowa energii elektrycznej pracy oraz ciepła. Wskazuje ona na ilość zużytego prądu przez urządzenie działające z mocą 1 kW w ciągu godziny jego pracy. Przy czym należy zaznaczyć, że 1 000 watów to właśnie jeden kilowat.

Przyjmijmy, że chcesz skorzystać z czajnika elektrycznego. Jego moc wynosi 2 000 W, a czas jaki przeznaczysz na gotowanie wody to około 3 minuty.

  • 2 000 W = 2kW
  • 3 minuty = 1/20 h x 2 kW = 0,1 kWh – tyle energii elektrycznej zużyjesz podczas gotowania!

Rosnące ceny prądu 2021. Od czego zależy wysokość rachunków za prąd?

Wysokość rachunków za prąd nie zależy jedynie od tego, ile zużyjemy energii elektrycznej w danym miesiącu. Istotną część kosztów stanowią również opłaty dodatkowe, wchodzące w jego skład.

Każdy rachunek za energię elektryczną można podzielić na dwie części.

Pierwszą z nich stanowi opłata za liczbę zużytych kilowatogodzin w danym okresie rozliczeniowym. Na drugą składają się tzw. opłaty dystrybucyjne, do których zalicza się opłata przesyłowa, jakościowa oraz różne koszty dodatkowe tj. podatek VAT, opłata abonamentowa, akcyza itd.

Rodzaje taryf

Poza tym na wysokość rachunku ma też bezpośredni wpływ taryfa, według której rozliczamy się ze sprzedawcą i dystrybutorem.  Taryfy dzielą się według zapotrzebowania na energię elektryczną. Najwięksi odbiorcy tacy jak, kopalnie czy fabryki korzystają z taryfy A, duże firmy używają taryfy B, małe i średnie przedsiębiorstwa czy też gospodarstwa rolne rachunki za prąd płacą w oparciu o taryfę C, natomiast gospodarstwa domowe korzystają z taryfy G.

Ile kosztuje kWh w różnych regionach kraju?

Cena za jedną kilowatogodzinę prądu zależy również od regionu Polski.

Najtaniej jest w Warszawie i okolicach, gdzie operatorem jest PGE oraz innogy.

Najwięcej za prąd  zapłacą mieszkańcy  północnego oraz częściowo centralnego obszaru kraju – tam dystrybutorem jest ENERGA.

Stań się niezależny od rosnących cen prądu

Jak możesz uchronić siebie przed rosnącymi rachunkami za prąd?

Z pewnością można w pewnym stopniu zmniejszyć wysokość rachunków – wymieniając żarówki oraz sprzęt AGD na energooszczędne, wyłączając nieużywane urządzenia. Niestety, rozwiązanie te nie jest zbyt opłacalne w dłuższej perspektywie. Wynika to z faktu iż około 50% rachunków za prąd stanowią opłaty dodatkowe.

Dlatego też warto zainteresować się sposobami efektywnego zmniejszania rachunków za energię elektryczną. Są nimi alternatywne źródła energii. Instalacja fotowoltaiczna pobiera energię ze słońca i przetwarza ją na elektryczną. Pozwala to całkowicie uniezależnić się od cen narzuconych przez dystrybutorów oraz dodatkowych kosztów. Co więcej, czas spłacania inwestycji to około 6-10 lat. Po tym okresie możemy cieszyć się prądem produkowanym całkowicie za darmo.